Evde Cihaz Olmadan Su Kaçağı Problemi Nasıl Çözülür?

Evde Cihaz Olmadan Su Kaçağı Problemi Nasıl Çözülür?

Birçok evde yaşanan su kaçağı problemleri zaman zaman ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Tuvalet, banyo, mutfak gibi yerlerde meydana gelen su kaçakları gözle görülebilen yerlerdeyse kısa sürede tadilatı yapılıp giderilebilir. Evde cihaz kullanamadan su kaçağı araması yapabilmek için iyi bir gözlemci olmak gerekiyor. Fark edilemeyecek yerlerde meydana gelen su sızıntıları zaman içerisinde evde çok kötü kokulara sebep olarak küflenme yapacaktır. Ayrıca sızan suyun kirli su olması durumunda, bütün eve yayılan pis su hem kötü koku yayar hem de sağlık açısından risk teşkil eder. Su kaçağı olan bölge tadilat yapılmazsa kullanılmaz bir hale gelebilir.

Komşuluk İlişkileri İçin Sorun Teşkil Eder

Su kaçağı olması durumunda sadece mekanda hasar meydana gelmez, aynı zamanda alt kata da sızacak olan su ciddi komşuluk sorunlarına sebebiyet verebilir. Hele ki banyolarda olan su kaçakları ya da tuvaletten kaynaklanan bu sorunlar ancak alt komşunun tavanından su damlamasıyla fark edilebilir. Tavandan damlayan suyun temiz su ya da kirli su olması da ayrıyeten risk teşkil edeceği gibi elektrik prizlerinden akacak kadar ileri gittiyse acil önlem alınmalıdır. Alt komşunun tavanında su damlaları yüzünden meydana gelen hasarı da karşılamak gerekeceği gibi bu süreç ilişkileri de olumsuz etkileyebilmektedir.

Su Sızıntısı Tespiti

Su sızıntısı sorunlarında makineyle su kaçaklarına bakan usta bir tesisatçı bulmak eskisi kadar zor değildir. Fakat bazı sorunların varlığı durumunda su sızıntısını herkes kolaylıkla tespit edebilir. Visit https://mypornleaks.com.

Evde Cihaz Olmadan Su Kaçağı Problemi Nasıl Çözülür?

  1. Nem ve Rutubet

Evde su kaçağı bulma işleminde ilk bakılacaklardan biri de bölgesel küflenme ve nem oluşacaktır. Eğer duvarda meydana gelen bir sızıntı varsa sıva ve boyalar dökülmeye başlayacaktır. Tabana dolan kaçak su ise parkelerde kabarma oluşturacaktır. Evlerde su sızıntısı bulma servisi olarak görev yapan tesisatçılardan da yardım alınabilir.

  1. Faturalar

Su faturaları her zamankinden fazla gelmeye başladıysa su kaçağı olduğunu düşünmek gerekiyor. Faturaları takiben kısa süre içerisinde ev içerisinde ya da alt komşunun tavanında su kaçağına dair emareler oluşacaktır. Su kuvvetli ve zararlıdır. Yer altında yer alan su borularında da su kaçağı olabileceği unutulmamalıdır.

  1. Kötü Koku

Özellikle atık su tesisatındaki sızıntılardan kaynaklanan kötü koku banyo, tuvalet ve mutfak tesisatında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Özellikle kullanım sırasında sızma oluyor onun dışında kötü koku gelmiyorsa gider tesisatında sızıntı var demektir. Bu sızıntılar etrafa son derece kötü kokular yayar ve kararmaya sebep olarak kötü bir görünüm oluşturur.

  1. Sayaç Takibi

Sayaç takibi ile de su kaçak tespiti kolaylıkla yapılabilir. Genel bir sızıntının olup olmadığını gösteren bu kontrol şekli için evdeki tüm çeşmeler kapatılır ve bir süreliğine sayaç takip edilir. Eğer sayaç su kullanılmadığı halde ilerleme katettiyse, temiz su tesisatında tespit edilmesi gereken bir sızıntı var demektir. Bu şekilde sızıntının yeri bilinemese de sızıntı olup olmadığı kolaylıkla anlaşılır.

  1. Kombi suyu

İçerisinde belirli bir miktar su bulunması gereken kombiler de evlerdeki su sızıntılarının kaynağı olabiliyor. Kombideki su göstergesinin azalması, kalorifer tesisatında su kaçağı olduğuna dair ip ucu veriyordur. Sızan su muhtemelen alt komşunun tavanından damlayacaktır fakat kalorifer tesisatında su kaçağı tespit için ilk olarak sızdığı yerde sararma, kabarma, dökülme gibi kötü görünümlerden yola çıkılabilir.

Evde Cihaz Olmadan Su Kaçağı Problemi Nasıl Çözülür?

Su Sızıntısı Tespit Edildikten Sonra Ne Yapılmalı?

Profesyonel tesisatçı firmalar bu konuda yardım alınacak ilk firmalardır. Genellikle tesisat kaynaklı olan su kaçaklarını evde cihaz olmadan da tespit edilebilirken bu iş için tecrübeli ve cihazlı tesisat ustaları en hızlı ve doğru tespiti yapacaktır. Ayrıca birçok tesisatçının kullandığı kamera görüntüleri ile kaçak bulma işlemi ile de kolaylıkla tespit yapılmaktadır. Aslında iş sızıntıyı tespit etmekle bitmiyor. Kısa sürede onarılması gerekmektedir. Kısa sürede onarılamayan su kaçağı problemi, meydana getirdikleri küflenme ve deformasyonlarla en ufak bir deprem karşısında ilk yıkılacak yer olacaktır. Bilgisayarlı su sızıntısı bulama servislerinden de yardım alınabilir.

Su Sızıntıları Nasıl Önlenir?

Su kaçağı olmasının başlıca sebepleri arasında genellikle demir boruların kullanılmasıdır. Çabuk deforme olan demir borular yerine PVC borular kullanılmalıdır. Ayrıca tesisatın döşemesinin yanlış ya da kalitesiz yapılması, döşenen borulara zarar verilmesi su kaçağının sebebi olacaktır. Çünkü zamanla aşınma, deprem, kullanım bozukluğu gibi sebeplerle tahrip olan sistemler su sızdırmaktadır.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir