Kalorifer Temizliği Hakkında Detaylı Bilgiler

Kalorifer petekleri günümüzün en iyi ısınma araçlarından biri olarak bilinmektedir. En konforlu ısınma aracı da olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Doğalgaz kullanımı ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Kaloriferlerinizin temizliğini evinizde kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için gerekli önlemleri aldıktan sonra işleme başlayabilirsiniz. Öncelikle kombinizin kapatılması gerektiğini söyleyebiliriz. Sonrasında ise banyonuzda vanalar bulunacaktır bunlardan su tahliyesi yapmalısınız. Çünkü kalorifer peteklerinin içinde zamanla kirli su birikebilir bu da yeterli ısıyı vermesine engel olabilir. Bu nedenle temizliği düzenli bir şekilde yapmak iyi ısınmak için önemli bir durumdur. Peteklerinizde bulunan vanaları da kapatarak temizlik için gerekli önlemi almalısınız. Kalorifer peteklerinin üst ve alt kısımlarında bulunan boşluklardan bir sopa ve bez yardımıyla yukarıdan aşağı doğru hareketler ile temizlik sağlayabilirsiniz.

En Doğru Temizlik Nasıl Yapılır?

Peteklerinizi isterseniz vanayı kapattıktan sonra içinde bulunan filtre kısmını da çıkartıp bir balkon ya da geniş bir alanda bol su ile ya da bir hortum yardımıyla yıkayabilirsiniz. Bunun taşınması ve temizlenmesi için yanınızda bir kişinin daha olması çok daha kolay bir şekilde temizlemenizde etkili olacaktır. Kalorifer peteklerinin temizliğinin en doğru nasıl şekilde yapılacağını sitemizdeki faydalı bilgilerden öğrenebilirsiniz. Kış ayları yaklaşırken bu temizliğin yapılması çok daha faydalı olacaktır. Çünkü aksatılan temizlikler hem evinizin yeterince ısınmasını engelleyecek hem de faturalarınızın boş yere yüksek gelmesine neden olacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey bakımı doğru zamanda ve doğru şekilde yapmak olacaktır.

Yılda Bir Kez Bakım Yapılmalı

Kalorifer peteklerinizin kenarında içindeki havayı almanızı sağlayacak küçük bir kısım bulunur. Bunu ince uçlu bir alet ile çevirerek temizlik işleminden sonra peteklerinizin havasını almayı da ihmal etmeyin. Çünkü içinde hava biriken petekler verimli bir ısı sağlamayacaktır. Hava alma işlemini o kısımdan su gelene kadar devam ettirmelisiniz. Su gelmeye başladığında içindeki suyu tüketmemek adına hemen kapatmalısınız. Evinizde bakımını kendiniz yapacağınıza inanıyorsanız gerekli adımları doğru bir şekilde takip etmelisiniz. Yoksa çok daha büyük bir sorun açabilirsiniz. Yılda bir kez de mutlaka hem kombiniz hem de kaloriferleriniz için kesinlikle yetkili servisten yardım almanız gerektiğini tavsiye ediyoruz.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir