Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir

Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde, fabrikalarda, alışveriş merkezlerinde kısacası yaşamın olduğu her yerde su tesisatı bulunmaktadır. Bu nedenle su kaçağıyla karşılaşma olanağının bulunmadığı bir yerin olmadığını söyleyebiliriz. Günlük hayatta her an her yerde su kaçağı ile karşılaşmak mümkündür

 Su Kaçağı Olduğunun Belirtileri Nelerdir?

Su kaçağının çeşitlerine göre farklı belirtileri olması mümkündür. Örneğin birden başlayan ve sürekli akan bir su söz konusuysa burada temiz su kaçağından söz edilir. Ancak kaçağın olduğu bölge yavaş yavaş kabarmaya başlamış ve bu kabaran bölge gittikçe genişliyorsa pis su kaçağı ihtimali daha yüksektir.

Bunların yanında tavanda kararma olduğunda da su kaçağı ihtimali olabilir. Ancak buna sebep olan şey örneğin banyolarda havasızlık ya da buhar neminin karartması olabilir. Üst kattaki ufak bir su sızıntısı dahi tavanda kararmaya sebep olabilir.

Tüm bu belirtiler net bir şekilde bize su kaçağının bulunduğunu söylemez. Kesinleştirmek için profesyonel cihazlarla profesyonel testler yapmak gerekir.

 Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçağını tespit etmek için günümüz teknolojisi ile pek çok alet geliştirilmiştir. Firmamız bu aletlerin en yeni ve en güvenilir olanlarını kullanarak su kaçağını profesyonel bir şekilde anında tespit etmekte ve kaçağı tamir etmektedir.

Su kaçağını tespit etmek için firmamızın kullandığı başlıca aletler şunlardır:

1.     Akustik dinleme aleti

su kaçağı nasıl tespit edilir

2.     Görüntüleme kameraları

3.     Termal kameralar

4.     Nemölçer cihazlar

Akustik dinleme aleti sayesinde ses frekansları takip edilerek su sızıntısına ulaşılmaktadır. Oldukça profesyonel olan bu alet su sızıntısının bulunduğu noktayı tespit etmekte çok hassastır.

Görüntüleme kameraları ile boruların iç kısımları görüntülenerek bu sayede su sızıntıları tespit edilir. Bu yöntemle ayrıca boru tıkanıklıkları da tespit edilmiş olur.

Termal kameralar ise özellikle sıcak suyun bulunduğu alandaki su kaçaklarını tespit etmekte kullanılır. Isı tespiti ile kaçağa ulaşılmasını sağlar.

Nemölçer cihazlar ile de su kaçağının bulunduğu alandaki nemliliğin yoğunluğu ölçülerek kaçağın bulunduğu noktaya ulaşım sağlanır.

Firmamızda kullanılan tüm araçlar ve sunulan hizmet profesyonel olmakla birlikte garantilidir.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir